Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm

Saç beyazlaması, vücudun ürettiği ve saça rengini veren melanosit maddesinin kaybıdır. Melanosit maddesii saç hücrelerine renk veren bir pigmenttir. Melanosit üretimi devam ettiği sürece, saçların kendi renginde uzaması da devam eder.

Ancak melanosit üretimi azaldığında, yeni çıkan saçlar renk alamaz ve saç tellerinde renksiz, beyaz bir görünüm oluşur. Buna da saç beyazlaması denmektedir.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Saç beyazlamasında bitkisel çözüm yöntemlerinden birini de Ahmet Maranki sunmaktadır.

Maranki, saç beyazlamısı için ceviz ve ceviz yağından faydalanılarak bir kür hazırlanmasını önermiştir. Saç beyazlamasında kullanılan bu kürün hazırlanışı;

10 adet kuru ceviz ve 1 lt su, hazırlanış için gerekli olan malzemelerden. 1 lt suyun içine atılan 10 kuru ceviz iyice kaynatılmalı.

Ardından duş alındıktan sonra, son duruluma kaynatılan bu suyla yapılmalı. Duruluma yapıldıktan sonra bir daha saç sudan geçirilmemel,. Bu kür 3 hafta boyunca uygulanmalı.

Ceviz yağı kürü ise; 2 çay kaşığı alkali su, az miktarda kristal tuz ve 2 tatalı kaşığı ceviz yağının karıştırılmasıyla oluşur. Saç diplerine uygulanır.

Yapılacak masaj işlemi bittikten sonra saçlar toplanarak bone takılır. Karışım, en az 1, en fazla 3 saat bekletilmelidir.

İbrahim Saraçoğlu’nun saç beyazlamasını önlemek için tavsiye ettiği kürler de;

1 çay kaşığı çörekotunu havanda dövülmesi ve sonrasında çörek otunun 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırılarak yenilmesi yer almakta, 1 ay yapıldıktan sonra 1 hafta ara verilmesi önerilmektedir.

Haftada 3-4 defa sarımsaklı yoğurt yenmesi,

Bektaşi üzümü ile hindistancevizi yağının karıştırılarak saç diplerine sürülmesi de bir diğer kürdür.

Suna Dumankaya’nın sunduğu keten tohumlu saç beyazlamasına karşı kürün tarifi ise şöyle:

200 gram keten tohumu yağı, 4 adet orta boy limon, 3 ufak diş sarımsak ve 1 kilo bal kürün malzeme listesi.

Sarımsaklar ile tüm limonlar, bir blender ile karıştırılır. Limonların sadece iki tanesinin kabuğu soyulur.

Ardından, keten tohumlarını ile bal eklenerek karıştırılır. Karışımı cam bir kavanoza koyulur, kapağı güzelce sıkılarak kapatılır ve buzdolabında saklanabilir.

Uygulanışı içinse; karışım, öğünlerden 30 dakika önce ve 1 yemek kaşığı olacak biçimde tüketilir. Mutlaka tahta kaşık kullanılması gerekir ve en uygunu da karışımdan günde 3 defa almak olacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir