Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Sakinleştirici Bitki çayları nelerdir?

Sakinleştirici Bitki çayları nelerdir?

Şehir hayatı ve yoğun iş temposu bazen sinirlerini geriyor olabilir. Böyle bir durumda rahatlamak için farklı tekniklerin yanında bir de klasik yöntemlerle bitki çaylarını deneyerek sakinleşmeyi denemelisiniz.

Papatya Çayı: antik çağlardan beri anti bakteriyel özelliği ve kas spazmlarını hafiflettiği için kullanılıyor. Üstelik mantara karşı da etkili olması onu daha da özel yapıyor.

Ancak en çok sakinleştirici özelliği, stresi azaltan ve uyku sorununu ortadan kaldıran etkisiyle biliniyor.

Hazır papatya çayı kadar aktardan alacağınız kuru papatyanın iki yemek kaşığını 1 bardak kaynamış suya atın ve ağzı kapalı olarak 10 dakika demlendirin.

Melisa Çayı: hemen herkesin depresyon, kaygı ve stres bozukluğu için rahatça kullanabildiği melisa çayını günde 2 – 3 bardak olarak tüketebilirsiniz.

Ya da uyku sorununuz varsa bu çayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru melisa koyup bardağın ağzını kapatın ve 10 – 15 dakika kadar demlendirin.

Sarı Kantaron Çayı: stres, uykusuzluk ya da kaygı bozukluğu problemlerini yaşayanlar için çok popüler bir çaydır.

Hatta orta ve küçük seviyede depresyon tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Üstelik göğüs ağrısı gibi diğer sorunları da çözer.

Bunun için bir bardak kaynamış suyun içine 1 – 2 kaşık kurutulmuş sarı kantaron atın ve 10 dakika demlenmeye bırakın.

Kediotu Kökü Çayı: uykusuzluğu giderir. Kaygı ve stres bozukluğuna karşı etkilidir. Reçeteli satılan anti – ankiyse ilaçlarıyla hemen hemen aynı etkiyi gösterir.

Ancak etkisini hemen göstermez, 1 – 2 saat sonra etkisini görmeye başlarsınız. Bu çay için bir demlik kaynar suyun içine 1 – 2 çay kaşığı kuru kediotu kökü ekleyin. Ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Tüm bu çayları demlerken buharın kaçmaması için kabın ağzını kapatmalısınız.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir