Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitki Çayları, Yağları ve Otları

Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitki Çayları, Yağları ve Otları

Özellikle psikolojik travmalar ve enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan ve deri üzerinde lekeler, kızarıklıklar şeklinde kendini gösteren sedef hastalığı pek çok kişi için büyük bir sorun haline gelmektedir.

Sedef hastalığına bitkisel yöntemlerle sağlanabilecek çözümler arasında bitki çayları da sayılabilir.

30 gram kırlangıç otu, 50 gram ısırgan otu, 30 gram çıban otu, 30 gram portakal nergisi, 20 gram civanperçemi, 10 gram meşe kabuğu, 20 gram şahtere, 20 gram ceviz kabuğu, 30 gram söğüt kabuğu ve 40 gram iskorçina kullanılarak hazırlanan bitki çayının her gün düzenli olarak tüketilmesi halinde sedef hastalığından kaynaklanan leke ve kızarıklıklardan kurtulmak mümkündür.

Sedef hastalığına iyi gelen bitki çayını hazırlamak için; 2 litre kadar kaynamış suyun içine belirtilen bitkilerle hazırlanan karşımdan 3 tatlı kaşığı kadar atılır ve demlenmeye bırakılır.

Demlenen çay, gün içinde aç veya tok karnına tüketilir. Tedaviye en az bir hafta boyunca devam edilmesi halinde etkileri görülmeye başlanacaktır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Yağlar ve Otlar

Kapsaisin: Biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin, piyasadaki pek çok kremin içinde ağrı kesici, iltihap giderici ve kızarıklık, pullanmayı önleyici etkisi nedeniyle kullanılır.

Zeytinyağı ve cayenne biberi karışımı kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesinde etkili olacaktır.

Aloe Vera: Yara iyileştirici özelliği bulunan aloe veranın sedef hastalığından kaynaklanan kızarıklık ve pullanma üzerinde etkili olduğuna yönelik araştırmalar bulunmaktadır.

Çay Ağacı Yağı: Antiseptik özelliği nedeniyle cilt hastalıklarında çok yararlanılan çay ağacı yağının bazı sedef hastalarında belirtileri hafiflettiği görülmektedir.

Çay ağacı yağı, alerjik etki gösterebileceğinden kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Elma Sirkesi: Organik elma sirkesinin doğrudan ya da sulandırılarak saçlı deriye sürülmesi halinde sedef hastalığından kaynaklanan kaşıntının azalması sağlanabilir.

Kafa derisinde çatlama ya da kanama olan durumlarda elma sirkesi kullanımı önerilmez.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir