Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Meyveler Hangileridir?

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Meyveler Hangileridir?

Şeker hastalığı ne yazık ki günümüzde çoğu kişinin temel problemi haline geldi. Temel olarak kandaki şeker seviyesindeki dengesizlikten kaynaklanan ve insülin denilen bir hormonla düzelmesi gereken şeker artık çocuklarda bile görülebiliyor.

Üstelik tedavisi çok uzun sürebiliyor. Her şeyden önce bu sorun sağlıksız şekerlemeler hatta normal çay şekerine bağlayanlar bile var. En doğrusu dikkatli beslenerek hiç bu hastalığa bulaşmamak olsa da yine de her şey için geç sayılmaz.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Bunun için beslenme listenizde bakliyata ağırlık vermelisiniz. Kuru fasulye, Nohut ve Mercimek içerdikleri yüksek lif sayesinde kandaki şeker oranını dengelemede yardımcı olur.

Akasya; akasya bitkisinin özü anti diyabetik etki yapar. Eğer akasya bitkisinin tohumlarını toz haline getirirseniz pankreastaki insülin salgılanmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Soğan; doğal bir mucize olan soğan antibiyotik olduğu kadar hipolipidemik özelliğe de sahptir ve bu sayede kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı olur.

Sarımsak: pankreasın insülin salgılamasına yardımcı olur. Özellikle sarımsak yapının içindeki bir aminoasit sayesinde şeker hastalığının olumsuz etkileri azalır.

Fesleğen; fesleğen Roma döneminde bile kullanılırdır. Diğer faydalarının yanında şeker hastalığının tedavisinde de kullanılır. Özellikle diyabetin yan etkilerini azaltır.

Şekere İyi Gelen Meyveler

Limon; vitamin deposu olan limon yemeklere katıldığında da Glisemik İndeksi düşürür.

Ayrıca portakal ve greyfurt gibi narenciye türleri de kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Muz; karbonhidratlı yiyecekler Glisemik indeksi yükseltir. Bu yiyecekleri muz ile birlikte yediğinizde muz bunların glisemik indeksini düşürür.

Tarçın; Aslında tarçın bir ağacın kabuğundan elde edilir. Ancak şekerin kandaki oranını ve yiyeceklerin Glisemik indeksini düşürücü bir etkisi de var. Hatta bu özelliği ile dünya mutfağında tatlıları tarçın tozuyla servis ederler.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir