Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Sinirlere İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

Sinirlere İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

Günlük hayatın koşturmacası ve yoğunluğundan kaynaklı stres yaşam kalitesini olumsuz etkileyen unsurların başında geliyor. Düzenli spor yapmanın yanı sıra bitki çayları ile de stresi azaltmak en çok başvurulan yöntemler arasında geliyor.

Papatya Çayı: Papatya çayı, içinde bulunan kimyasal bileşenler sayesinde merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösterir.

Gevşeme ve rahatlama yaratan papatya çayı aynı zamanda sindirime ve mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Çarkıfelek Çayı: Çarkıfelek çayı, içinde bulunan flavone chrysin maddesi nedeniyle sakinleştirici ilaçların sağladığı etkiyi yaratır.

Kaygı ve stresin azalmasında etkili olan çarkıfelek çayı, uyku düzenlemekte de kullanılmaktadır.

Kediotu Çayı: Sakinleştirici, idrar söktürücü ve ağrı kesici etkisiyle bilinen kediotu bitkisi, triterpenoid saponin içermesi nedeniyle uyku düzenleyici olarak da kullanılmaktadır.

Melisa Çayı: Günde 2 – 3 bardak melisa çayı tüketmek, depresyon ve kaygı durumundan kurtulmakta etkili olmaktadır.

Sarı Kantaron Çayı: Orta seviyeli depresyon tedavisinde uzmanlar tarafından önerilen sarı kantaron çayının sakinleştirici özelliği bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Düzenli kullanımı halinde kaygı ve depresyonun tedavisinde etkili olduğu gibi uyku bozukluklarında da olumlu etkileri bilinmektedir.

Sibirya Ginsengi: İçinde bulunan triterpenoid saponin maddesi sayesinde sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yaratan Sibirya ginsengi, aynı zamanda kan dolaşımını arttırması nedeniyle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili olmaktadır.

Stres, gerginlik, kaygı, depresyon gibi durumların tedavisinde bitki çaylarından destek almak tüm dünyada çok sık rastlanan bir yöntem olmakla birlikte; bitkilerin de ilaçlar gibi etkileri olduğu ve kontrollü kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olan bu bitki çaylarının kullanımı öncesinde özellikle düzenli ilaç kullananların ve gebelik ve emzirme döneminde olanların doktora danışmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir