Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Sinüzite En İyi Gelen Bitkiler Hangileridir, Sinüzit Kürü Nasıl Yapılır?

Sinüzite En İyi Gelen Bitkiler Hangileridir, Sinüzit Kürü Nasıl Yapılır?

Elmacık kemikleri, çene kemiği ve kaşların altındaki kemikte yer alan hava dolu boşlukların iltihap ile dolması sinüzit olara adlandırılır. Pek çok kişinin şikayetçi olduğu sinüzite iyi gelen bitkilerden yararlanılarak etkisi hafifletilebilir.

Şeytan Pençesi Otu: Kronik sinüzite bağlı baş ağrılarını hafifleten şeytan pençesi otu, bağışıklık sistemini de güçlendirerek sinüsleri dolduran mukusun incelmesini sağlayarak iltihabın boşalmasını kolaylaştırır.

Altınmühür: Soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisi için tavsiye edilen altınmühür bitkisinin içinde bulunan berberin adlı madde aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de etkilidir.

Bakterilere karşı etkili bir bitki olan altınmühürün uzun süre kullanımı önerilmez. Ayrıca küçük çocuklar ve bebeklere de altınmühür kullandırılmamalıdır.

Söğüt Kabuğu: Sinüslerin mukusla dolmasından kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan söğüt kabuğu, baş ağrısının yanı sıra ateş, iltihap, kas ağrısı, grip, romatizma gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Aspirin kullanması sakıncalı olan kişilerin söğüt kabuğu kullanımından da sakınmaları gereklidir.

Gümüşdüğme: İltihap sökücü özelliğiyle bilinen gümüşdüğme, sinüslerdeki mukoza zarının şişmesini ve sinüs kanallarının tıkanması engelleyebilir.

Sinüzit Kürü Nasıl Yapılır?

Bir kapta kaynatılan yarım litre kadar suyun içine 3 çorba kaşığı kurutulmuş kır papatyası atıldıktan sonra kabın üzerine eğilerek baş üzerine bir havlu veya bez örtülüp buğusunda 5 dakika kadar durulması gereklidir.

Bu süre içerisinde burundan nefes alıp vermeye dikkat edilmelidir. 5 dakika sonra yarım saat ara verilir ve bir kez daha tekrarlanır.

Bu kür, burundan akıntı gelmeye başlayana dek her gün uygulanır. Burundan akıntının gelmeye başlamasıyla 3 gün ara verilir ve sinüzit tamamen kuruyana dek uygulanır.

Sinüzit tamamen kurumadan papatya kürü kesilirse, tekrar etme ihtimali yüksektir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir