Anasayfa / Giyim / Sokak Modası Nedir?

Sokak Modası Nedir?

Sokak modası kavramı, aslında günümüzün tarzının yansıtılması ve bunun çok farklı ilhamlarla bezenmesi halidir.

Özellikle tasarımcıların büyük ilgi göstermiş olduğu moda türlerinden biri olarak ve aynı zamanda kişilerin kendilerinin de belirlediği tasarımların ortak buluştuğu bir akım olmaktadır.

Sokak modası genelde gençlerin ayak uydurduğu ve aslında farkında olunmayan bir yarış modelinin simgelerinden bir tanesi olmaktadır.

Kültüre özgü olan ve batılı tarzlar ile kendi kültürümüzün de yansıtıldığı pek çok akımın birbiriyle kombinesi durumunu da barındırır.

Ayrıca sokak modası, farklı zamanlara ait olarak çıkan akımların hareketlerinden de etkilenerek, güncellenebilen ve sürekli üzerine katılarak yenilenen sisteme de sahiptir.

Sokak Modasındaki Genel Tarzlar

Sokak modasının genel yapılanması için pek çok tasarım yapısı, kültür ve motifler söz konusu olabilir. Özellikle sevilen pek çok husus, bu modanın ilham parçaları arasında yerini alarak kullanıma hazırdır. Bunlara baktığımızda;

Punk Tarzı: sokak modasının aslında içine işlenmiş olan bir yapıya sahiptir. Genelde yırtık tarzdaki kıyafet modelleri, deriler, skinny pantolonlar ya da sert, çılgın tarzlardaki saçların olduğu ve bez ayakkabıların giyildiği sokak tarzları arasındadır.

Hippi Tarzı: Herkesin bildiği gibi uzun saçlar, rastalı saçlar, çiçek motifli ve özgürlüğü temsil eden logolar, İspanyol pantolon modelleri ya da daire türündeki güneş gözlüklerini kapsar.

Gotik: Bir nevi rak müzik sevenler için ayrılmaz bir bütündür. Fakat kendine göre ayrıca bir havası vardır. Genel temasi koyu ve siyah renklerdir.

Genelde gümüş renk takılar ile birlikte, koyu tonlarında makyajlar ve deri giyimler ön plana çıkar. Dövmelerde işin bir parçasıdır.

Hip Hop: Temelde her zaman moda olan akımlardan biridir. Şapkaların bol ve geniş olması, zincir takıları, çeşitli kolyeler, genelde spor ağırlıklı ayakkabılar ve düşük bel pantolonları kapsar.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Tayt Nasıl Giyilir?

Tayt günümüz modasının önemli parçalarından ve destekleyici unsurlarından bir tanesi olmaktadır. Özellikle sokaklarda da giyinerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir