Anasayfa / Dekor / Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Stüdyo Daire Nasıl Dekore Edilir?

Ev tercihlerimiz bizim çoğu zaman yaptığımız mesleğe göre bir tanımlama ile ele alınmasını sağlayabilir. Bundan dolayı da stüdyo türündeki daireler, genelde tercih edilen ve tek oda konseptine uygun olan yapıları barındırdığını açıklayabiliriz. Geniş ve daha kullanılabilir alanların olduğu bir daire tipi olarakta düşünmek mümkündür.

Stüdyo dairelerin dekor edilmesine ve tasarlanmasında birkaç temel noktalar vardır.

Genelde sade yapılı bir model düşünmek ve buna uygun mobilya kullanımını sağlamak gerekiyor.

Her zaman açık tonlarında renk seçilmelidir. Mobilyalar, halılar, perdeler ve diğer tüm hususlar açık olmalıdır.

Fakat duvara yerleştireceğiniz bir çerçevenin ahşap alanı koyu renkli olursa ve duvar açık tonlarındaysa renk uyumu da yakalanabilir,

İşlevsel olan mobilya seçimleri tercih edilmelidir. Yani bir mobilya birden çok işleve sahip olmalıdır.

Örneğin tek kişilik masasın 4 kişilik masa olması, duvarda aslında raf gibi duran ama çekildiğinde masa olması gibi çeşitli tercihler bunun için yapılabilir.

Evin genel boyutuna göre kullanım alanları belirlemelisiniz. Örneğin televizyon izleyeceğiniz ve koltuğun olduğu alanı oturma odası yapabilirsiniz.

Daha ferah ve pencere kısımlarını ise çalışma odanız haline getirebilirsiniz. Ayrıca kendi tarzınıza ve mesleğinize ait farklı köşeleri de düzenleyebilirsiniz. Paravan ile ayırmakta bir seçenektir.

Uyuyacağınız alan, evin hacimsel olarak gün içerisinde sizi engellemesi gerekir. Bunun içinde duvarın içine gömülen ve gömüldüğünde kitaplık olan türde bir işlevsel yatak kullanmak, size evinizde daha geniş bir bölüm açacaktır.

Mutfak ise odanız ile birleşik olan ve buna uyumlu tarzda aslında geniş ve sade olan yapıda olmalıdır.

Ayrıca, büyük ve duvarı kaplayan tek raf almak yerine çeşitli ölçülerde ve desenlerde kesilen ufak çaplı rafları duvarlarınıza monte ederek hoş ahenk yakalayabilirsiniz.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Küçük Oda Dekorasyonu

Aslında ilk bilinmesi gereken evinizin ya da odalarınızın küçük olması için sıkıntıya düşmemeniz. Çünkü her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir