Anasayfa / Yaşama Dair / Pratik Bilgiler / Süet Bakımı Nasıl Yapılır Ve Püf Noktaları

Süet Bakımı Nasıl Yapılır Ve Püf Noktaları

Süet Deri Bakımı Nasıl Yapılır?
Dana, oğlak ya da keçi derisinden üretilen, derilerin zımparalanması sonucunda elde edilen süet; yumuşacık dokusuyla eldiven, ceket, pantolon, elbise tasarımında kullanılan oldukça kaliteli ve modern deri çeşitleri arasında bulunuyor.
Ancak süetlerin diğer kumaş türlerine nazaran daha çabuk kir ve toz tutması, kar ve yağmur gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmesi; süet bakımı esnasında ekstra özen göstermemizi gerektiriyor.

Peki, beğeni ile satın aldığımız ve uzun yıllar giymenin hayalini kurduğumuz süet kıyafetlerimizi nasıl temizleyebiliriz?

Süet bakımının püf noktaları:

• Her şeyden öte süetin narin ve hassas bir deri çeşidi olduğunu bilmeniz ve eşyalarınızı kullanırken buna göre hareket etmeniz gerekiyor. Yağmurlu ve karlı havalarda süet eşyalarınızı giymekten kaçınarak; kıyafetlerinizin yaşam ömrünü uzatabilirsiniz.

• Süet ayakkabı, çanta, ceket vb. eşyalarınızı serin ve güneş almayan karanlık gardıroplarınızda saklayarak da süetin güneş ışınlarının yıpratıcı etkilerine maruz kalmasını engelleyebilirsiniz.

• Yağmur ya da kar suları ile temas eden süet kıyafetlerinizi kesinlikle kurutmalı, kurutmadan üzerindeki kir ya da lekeyi çıkarmaya çalışmamalısınız.

• Süet parçalarınızı temizlerken süet fırçalarından yardım alabilirsiniz. Bir tarafı sert bir tarafı yumuşak olan süet parçaları; tamamen süet temizliği ve bakımı için özel olarak üretiliyor.

• Süet üzerindeki lekeyi çıkarmak için beyaz silgi kullanabilirsiniz. Beyaz silginin lekeyi çıkarmada yeterli olmadığı anlarda ise tırnak törpüsü kullanabilirsiniz.

• Süet kıyafetlerinizde yağ lekesi bulunuyorsa yağlı bölgeye bir miktar karbonat dökerek, süetin yağı emmesini bekleyebilir, ardından da kolaylıkla lekeyi temizleyebilirsiniz.

• Süet bakımında kullanılan bir diğer koruyucu ürünün ise süet koruma spreyi olduğunu söyleyebiliriz. Bu spreyi, belirli bir uzaklıktan eşyalarınıza püskürterek, süet kıyafetlerinizin yıpranmasının ve kısa sürede eskimesinin önüne geçebilirsiniz.

Süet bakımı nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Süet bakımını öğrendiğinize göre artık, beğendiğiniz kıyafeti almamanız için hiçbir neden yok!

Yazar: Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir