Anasayfa / Sağlık Herşey! / Üşümek Neden Kaynaklanır?

Üşümek Neden Kaynaklanır?

İnsan vücudu gün içerisinde 36.8 sıcaklığa sahiptir. Bu değer 0.4 derece düşebilir ya da artabilir. Ancak çevrenin ısını nerede ise her zaman bu değerin altındadır. Hatta yazın bile hava sıcaklığı bu değeri nerede ise bulması imkansızdır.

Bundan dolayı vücudumuz diş çevrenin etkisinde kalır ve ona adapte olmak için vücut sıcaklığını düşürür ya da arttırır.

İnsana sürekli bir üşüme hissi gelmesi bu sebepten kaynaklanır. Bazen olur olmaz insana bir titreme gelir.

İşte bunun sebebi bu üşüme hissidir. Yani vücut sıcaklığı daha soğuk olan çevreye ısı verir ve vücut ısısını düşürme eğilimine gider.

Ateşimiz yükselince neden üşürüz

Bunun sebebi tam da bu yukarıda söylemiş olduğumuz sebepten dolayıdır. Vücudumuzun herhangi bir hastalıktan dolayı ateşi yükselebilir.

Ancak çevre ile olan ısı farkı artacağından dolayı soğuk havaya daha fazla maruz kalırız. Kışın sıcak ortamdan dışarı çıkınca bir anda üşüme sebebimiz de bununla aynıdır.

Ancak daha soğuk bir ortamdan dışarıya çıktığımız zaman üşüme hissi o kadar fazla hissedilmez. Çünkü vücut bu durumda sıcaklığını düşük ısıdaki havaya göre ayarlamıştır.

Soğuk intoleransı nedir?

Sürekli üşüyor hissi uyanması demektir. Bu tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilmez ancak kişiye bir anda üşüme hissi gelir.

Bu da vücudun ısısını sağlıklı bir biçimde ayarlayamaması anlamına gelir. Doğal yollardan beslenme, spor yapma ve uyku düzenini sağlama ile bu problem ortadan kalkar.

Bu da insan beyninde bulunan hipotalamus tarafından gerçekleştirilir. Burada en önemli etken spordur.

Çünkü vücut sakin bir durumda iken bile bir sıcaklığı vardır. Ancak spor yaparak bu sıcaklığı yükseltir ve çevre sıcaklığına yaklaşır.

Ayrıca kasların gözeneklerinin açılması sayesinde daha kolay ısı alışverişi olur. Bunun yanında doğal olmayan besinlerden kaçınmak gerekir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Ramazanda Hazımsızlık Nasıl Giderilir

Ramazan ayında kişilerin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi hazımsızlıktır. Gün boyu yemek yemedikten sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir