Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?

Eğer kronik uykusuzluk probleminiz varsa önce doktorunuza giderek bunun nedenini öğrenmeniz daha doğru olur. Çünkü bu aynı zamanda kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, şeker gibi bazı hastalıkların belirtileri arasındadır.

Papatya Çayı: sakinleştirici etkisiyle en bilinen ve tercih edilen çaydır. Ayrıca hazmı kolaylaştırır. Kas spazmlarına karşı etkilidir. Antiseptik ve ağrı kesici özelliği vardır.

Ancak iş saatlerinde ve araba kullanmadan önce bu çayı içmemelisiniz. 2 yemek kaşığı kuru papatyayı bir bardak kaynar suya atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp afiyetle için.

Melisa Çayı: özellikle stres, depresyon ve kaygı bozukluğu tedavisinde çok faydalıdır. Aynı şekilde iş saatinde ya da araba kullanırken bu çayı içmemelisiniz.

2 çay kaşığı kuru melisayı bir bardak kaynar suya atın. Sonra 15 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer isterseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı: kaygı ve stres azaltır. Hamilelerin kullanmaması gerekir. bir bardak kaynar suya 1 – 2 bardak kuru sarı kantaron atın ve 10 dakika kabın ağzı kapalı olarak bekletin.

Çarkıfelek Çayı: sakinleştirici, stres ve kaygı azaltıcı etkisi var. 2 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kuru çarkı felek otu katıp 15 dakika demleyin.

Kediotu Kökü Çayı: en etkili sakinleştirici çaylardan birisidir. Uykuya geçiş süresini hızlandırır. Kaygı ve stresi azaltır.

Hatta reçeteli satılan stres bozukluğu ilaçlarıyla benzer düzeyde Gamma Amino Butirik Asit ( GABA ) salınımı etkisi gösterir.

1 demlik kaynar suya 1 – 2 çay kaşığı bu bitkiden atıp 10 dakika demleyin. Ancak etkisi 1 – 2 saat sonra başlar. Bu yüzden akşamları içilmesi daha doğru olur.

Şerbetçiotu Çayı: uyku getirici özeliğine ilaveten antiseptik özelliği de var. Kaygı ve stresi önemli ölçüde azaltır.

Bunun yanında hazımsızlığı da önler. Ancak depresyon hastaları ve hamilelerde kullanılması önerilmez.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir