Anasayfa / Anne & Bebek / Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal gibi yeni doğan bebeklerde görülen sindirim sistemi sorunlarından biridir.

Kalın bağırsağın sonundaki kasların sertleşerek dışkının normal geçişini önlemesi nedeniyle ortaya çıkan kabızlık yeni doğan bebekler için sıkıntılı bir durum haline gelebilmektedir.

Özellikle sertleşen dışkının çıkışı sırasında canı yanan bebeklerin kaka yapmakta zorlandıkları görülebilmektedir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık sorunu çok sık görülmemekle birlikte; anne sütü almayan bebeklerde kabızlık sorununa rastlanmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde kabızlığın belirtileri olarak seyrek dışkılama ve dışkının sertliği nedeniyle dışkılamakta zorlanma, karın ağrısı, huzursuzluk ve kanlı dışkı görülebilmektedir.

Yeni doğan bebeklerde, kabızlık sorununun üç günden fazla sürmesi halinde doktora başvurulması yararlı olacaktır.

Anne sütü ile beslemek yeni doğan bebeklerde kabızlığın giderilmesi için en etkili çözümdür.

Ancak çeşitli nedenlerle anne sütü ile beslenemeyen ve kabızlık sorunu yaşayan bebekler için çeşitli vücut egzersizleri yararlı olabilmektedir.

Bebeğe günde birkaç kez bacakların karına doğru hareket ettirilmesi şeklinde egzersiz yaptırılması en iyi sonuç veren yöntemlerden biridir.

Bunun dışında, karın bölgesine bebek yağı ile masaj yapılması bebeğin rahatlamasını ve bağırsak hareketlerini sağlayacaktır.

Ayrıca sertleşen dışkının çıkışını kolaylaştırmak için anüs bölgesinin dışarıdan bebek yağı ile yağlanması da sertleşen dışkının çatlak ve yırtıklara neden olmasını önleyici etkisi nedeniyle kabızlık sorunu ile ilgili öneriler arasında yer almaktadır.

Bebeğin ek besinlere geçmesi ile birlikte beslenme düzenine sindirimi kolaylaştırıcı besinlerin eklenmesi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olduğu gibi kolay dışkılamasını da sağlamaktadır.

Kuru erik kompostosu, kayısı püresi gibi besinler; yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketlerine yardımcı olmaktadır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Bebeklerde (Evde) Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük vücudun bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden eğer sık sık öksürük varsa bu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir