Anasayfa / Güzelleşelim / Cilt Bakımı / Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Ne Yapmalı?

Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Ne Yapmalı?

Yüzde bulunan kahverengi lekeler, kişilerin görünüm olarak kendini iyi hissetmemesine neden olabilir. birçok tedavi yöntemi uygulanabildiği gibi, kahverengi lekeleri gidermek için doğal yöntemler de kullanılmaktadır.

Cilt rengindeki bozuklukluk olarak da nitelendirilebilen kahverengi lekeler ya da benekler, genel olarak yaşlanmaya bağlı olarak görülmektedir.

Bunun da nedeni, yaş aldıkça deride bulunan hücrelerde melanin birikimimin fazlalaşmasıdır.

Özellikle genç yaşlardan itibaren güneşin zararlı ışınlarından korunarak alınması gereken önlemler haricinde, bu durum yaşandığında başvurulabilinecek doğal yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin Ne Yapmalı?

Dört mevsim ve de her yaşta Güneş’in zararlı UV ışınlarından koruyan kremler kullanılmalıdır.

Limonun içeriğinde bulunan asidik özellikler, cildin beyazlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle limon suyunun bir pamuğa damlatılması ve leke olan bölümlere sürülmesi, etkili doğal yollardan biridir.

Karaciğerde oluşabilecek toksin sorunu da yüzde kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle karaciğerdeki toksinlerin atılmasını sağlayan pancar, brokoli gibi sebzelerin tüketilmesine önem verilmelidir.

2 çorba kaşığı limon suyu ile 1 çorba kaşığı yoğurdun karıştırılmasıyla oluşturulan kür, kahverengi lekelerin üzerine sürülür ve kurumasından sonra soğuk suyla durulanır. Bu da uygulanacak başka bir doğal yöntemdir.

 Bir yaban turpunun rendelemesi ve bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırılması sonucu bir kür hazırlanır. Ardından leke bölgelerine sürülerek, 10-15 dakika bekletilir. Süreden sonra soğuk suyla durulanır.

İki çorba kaşığı süte, bir çorba kaşığı hardal tozu eklenerek kahverengi lekelerin üzerine sürülmesi de uygulanacak bir diğer doğl yöntemlerden biridir.

Sayılan doğal tedavi yöntemlerinden biri seçilmeli, ardından seçilen doğal yöntem düzenli olarak uygulanmalıdır. Aksi takdirde, yüzde oluşan kahverengi lekelerin giderilmesinde istenilen sonuç elde edilmez.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Bezelye Maskesi ve Faydaları

Bezelye maskesi cilde canlı ve genç bir görünüm verir. Özellikle hanımlar tarafından oldukça yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir