Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Yüzde oluşan leker, Güneş’in zaralı ışınları olan UV ışınlarından etkilenme, yaşlanma, oluşan aknelerin bir sonucu gibi nedenlerle oluşmaktadır. Ancak esas sebebi; güneş ışınlarının ciltte bulunan melanosit hücresinin fazlalaşmasına neden olmasıdır.

Küçük kahverengi benekler şeklinde görülebilecek lekeler, geniiş bir şekilde de oluşabilir.

Birçok tedavi yönteminin yanı sıra bitkisel çözüm önerilerinin uygulanması da yüzde oluşan lekeleri giderebilmektedir.

Yüz Lekeleri İçin Bitkisel Çözüm

İlk olarak kullanılabilecek bitkisel çözümlerden biri limon ve limonun suyudur. Pamuğa damlatılacak birkaç damla organik limon suyu, lekelerin bulunduğu bölgelere sürülür, ardından durulanarak bir nemlendiriciyle yüz nemlendirilir.

Asitli meyvelerden biri diğeri, portakaldan da yüz lekeleri için yararlanılır. 1 adet portaklın suyuna 2 çay kaşığı elma sirkesi damlatılarak lekerin olduğu bölgelere sürülür ve ardından yüz, durulanır.

Leke giderici özel bir yüz yıkama sıyu hazırlanabilir. Bunun için limon suyu, portakal suyu, kırmızı üzüm suyu ve maydanoz suyu hazırlanıp hepsi karıştırılır ve her gün düzenli olarak kullanılır. Ancak her durulamadan sonra yüz mutlaka nemlendirilmelidir.

Yoğurt kullanımı da yüzde oluşan lekeleri gidermektedir. Yoğurt ve zeytin yağı karşımıyla hazırlanacak bir yüz maskesi, yüzde oluşan lekelerin, özellikle de sivilce ve akne sonucu oluşan izlerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Sarımsak kullanımı da yüzde oluşan lekelerin giderilmesinde son derece önemlidir. 2 diş orta boy sarımsağın suyu çıkana kadar dövülmesinden sonra, yüzde bulunan leke bölgelerine uygulama yapılır.

Bu tavsiye soğan kullanılarak da uygulanabilir. Burada önemli olan, tam bir etki almak için kürün 5 ile 6 hafta arasında, düzenli olarak uygulanmasıdır.

Daha geniş lekeleri olanlarsa; bir beze Hint yağının damlatılıp, leke üzerine bandaj şeklinde sarılması ve 1-2 saat bekletilmesi şeklindeki yöntemi uygulayabilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir