Anasayfa / Yaşama Dair / Yüzük Parmağının Anlamı Nedir?

Yüzük Parmağının Anlamı Nedir?

Günümüzde tüm parmaklara yüzük takılabilir ama alyans sadece sol elin yüzük parmağına takılır. Mısırlı ünlü kraliçe Nefertiti’nin sol elinin 4. parmağına yüzük taktığı hiyerogliflerde görülür.

Çok popüler başka bir hikaye de Çinlilere aittir. İki elin tüm parmaklarını uç uca tuttuğunuzda kendinizi simgeleyen orta parmakları aşağı doğru kıvırdığınızda sadece 4. parmakları bir birinden ayıramazsınız. Beynin verdiği ayır komutuna bu parmaklar uymaz.

Çocukları simgeleyen serçe parmaklar, kardeşleri simgeleyen ikinci parmaklar ve anne babanızı simgeleyen başparmaklar ise kolaylıkla bir birlerinden ayrılır.

4. parmak ise eşi simgeler ve eşler Çin felsefesine bu parmaklar gibi hayat boyu ayrılmaz. Oysa kardeşler ve çocuklar kendi yoluna gider. Anne ve babalar da bir süre sonra bu dünyadan ayrılır.

Yüzük parmağının anlamı

4.parmağa takılan yüzük evliliği sembolize eder ama sağ ve sol arasında fark vardır. Aralarında söz ve nişan yapan kimseler sağ elin yüzük parmağına yüzük takarlar.

Evlilik son noktadır ve o noktaya gelinmeden yüzükler sol ele geçirilmez. Sol elin 4. parmağındaki yüzük birine ait olmanın görsel bir duyurumu gibidir.

Özellikle bizim toplumumuzda alyanslı bayanlara genelde yenge şeklinde hitap edilir. Yani onun başka bir erkeğe ait olduğunu vurgulanır.

Ergonomi açısından incelemek gerekirse evlilik yüzüğüne kalıcı olarak bakılır ve az kullanılan sol ele takılması daha uygun düşer.

Ayrıca yüzük parmağı dışında diğer tüm parmaklara takılan yüzükler elin kullanımını aksatır. Oysa sol elin yüzük parmağında olan yüzük adeta yok gibidir.

Alyansların yuvarlak şeklinin sonsuz aşkı sembolize ettiği söylense de yine ergonomik açıdan incelendiğinde halka şeklinin dışında kalan köşeli veya elips şekillerin eli kullanmada çok zorluk çıkaracağı ortadadır. Alyanslar zamana karşı büyük direnci ile genelde altın olarak tercih edilir.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır Neden? Çiftler arasındaki sevgi, saygı ve sadakati sembolize eden evlilik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir